Lépcsőkorlátok
A közlekedés és tartózkodás biztonsága érdekében elhelyezett szerkezetek. Így határozható meg a lépcső melletti mellvéd, fogódzó és korlát. A funkcióján túl a szemlélő mégis látványa, esztétikai értéke és a környezethez való alkalmazkodása alapján értékeli.
A belső tér tervezői mindig nagy figyelmet fordítanak korlátok kialakítására, mert nagyon látványos, az összhangot erősítő térelem. A használók anyagi lehetősége és ízlése a tér és a berendezés stílusa is lényeges kiindulási pont.
A korlátok anyagának kiválasztásánál figyelembe kell venni a lépcső szerkezetét. Beltéri lakáslépcsők anyagaként leggyakoribb a vasbeton, a fémszerkezetű és a fa.
A fémszerkezetek modern stílusoknál burkolás nélkül is megállják a helyüket. A vasbeton lépcsők kaphatnak fa-, illetve szőnyegborítást és műkősimítást is. Itt a legszélesebb a korlátválasztás lehetősége, hiszen fa, bármilyen fém és üvegkorlát is alkalmazható. A teljes egészében faszerkezetes falépcsőkhöz viszont csak fakorlát rendelhető.
A fémkorlátok tetszőleges keresztmetszetű acél, alumínium és réz idomokból készülnek. Hegesztéssel, csavarozással, szegecseléssel állítják össze ezeket a szalagkorlátokat. Felületkialakításuk is változatos. Lehet mattított, szálcsiszolt, magas fényű vagy porszórt festett is.
A kovácsoltvasként ismert lágyacél valódi kézműves munka. Bármilyen stílushoz megtervezhető a megfelelő forma. Festett és antikolt felülettel, esetleg fából készült korlátfával az egyik legnemesebb lépcsőkísérő. Nem tévesztendő össze az előre gyártott elemekből lakatosmunkával összeszerelhető korláttal.
Az üvegkorlátok szerkezeti megerősítést követelnek. Csiszolt szélű biztonsági üvegből készíthetők és rezgésmentes vasbeton-szerkezetű lépcsőkhöz ajánlott.
Fakorlátokat burkolt vasbetonlépcsőkhöz vagy teljes falépcsőkhöz használjuk. Legtöbbször egymástól azonos távolságra elhelyezett függőleges elemekből áll. Mivel nagyon egyszerűen megmunkálható, formagazdagsága szinte végtelen. Általában esztergálással készítik el. Ilyen korlátelemeket előregyártva is vásárolhatunk megfelelő korlátfával együtt.
Bármilyen lépcsőnk és korlátunk legyen, vegyük figyelembe az esztétikumon túl a biztonságot is!
Forrás
A leggyakoribb korlát kialakítások
A legelterjedtebb korlát kialakítások közé tartoznak:
1. *Lépcsőkorlátok*: Ezek a korlátok a lépcsők mentén helyezkednek el, hogy segítsenek a biztonságos közlekedésben. Általában vízszintesen vagy függőlegesen elrendezett rúdokból, oszlopokból vagy panelekből állnak.
2. *Erkélykorlátok*: Az erkélykorlátok teraszok és erkélyek szélét védi, biztonságos teret nyújtva a lakóknak vagy látogatóknak. Ezek is hasonló kialakításúak lehetnek, mint a lépcsőkorlátok.
3. *Teraszkorlátok*: Teraszok és kültéri helyszínek szélét védi, megakadályozva a leesést és biztosítva a biztonságot. Többféle stílusban és kialakításban elérhetők, hogy illeszkedjenek a környezet hangulatához.
4. *Kerti korlátok*: Ezek az alacsonyabb korlátok megvédenek területeket, például virágágyásokat vagy növényeket, és esztétikus hatást keltenek a kertben.
5. *Széleskorlátok*: Gyakran közterületeken vagy nagyobb nyilvános helyeken találhatók, és az emberek védelmét szolgálják forgalmas területeken, például parkokban vagy köztereken.
Ezek csak néhány példa a korlát kialakítások közül, és a konkrét kialakítás függ az adott helyszíntől, tervezéstől és funkciótól.
Hogyan válasszunk korlátot az erkélyünkhöz?
Minden balkonos épület esetében kimondottan nagy jelentőségű a megfelelő erkélykorlát kiválasztása, hiszen ez az az elem, ami a legfontosabb biztonsági feladatot látja el az ott tartózkodók védelmét tekintve. Emellett az a tény sem elhanyagolható, hogy mint egyfajta optikai elem, az ingatlan külső megítélésében is nagy szerepet játszik. Egy jól kiválasztott, a házhoz és a közvetlen környezethez passzoló korlát könnyedén feldobja a külső megjelenést.
Nézzük a különböző korlátfajtákat, azok előnyeivel és esetleges hátrányaival:
1, Fából készült korlát
A klasszikus és egyben az egyik legkedveltebb választás a fából készült korlát. Ennek oka a nagy választék, az alacsony ár és az egyszerűen beszerezhető és megmunkálható alapanyag. A különböző fajtáinak köszönhetően kedvünk szerint tudunk akár rusztikus, akár modern hatást elérni. Hátrányának tekinthető, hogy bár tartós anyag, de a különböző időjárási viszontagságok, mint a napfény vagy a csapadék, idővel rajta hagyják a lenyomatukat, így időről időre kezelésre szorul. Emellett anyagából adódóan idővel deformálódhat is.
2, Korlát kompozit anyagokból
A fa megfelelőbb - bár egyben drágább – alternatívája lehet a fa-műanyag kompozit, másnéven WPC, ami lényegében fa, bambusz, illetve műanyag hulladékból készül és előnye, hogy a fánál jóval tartósabb, könnyebben formázható és jobban ellenáll a napfénynek és a rovaroknak, így összességében kevesebb gondozást igényel a későbbiekben. Az idővel bekövetkező deformáció azonban itt is megjelenik.
3, Különböző fémekből készült korlátok
Többféle fémből készült korlátot használhatunk, leggyakoribb az alumínium és a rozsdamentes acél. Ezek erős, elegáns, modern látszatot biztosító anyagok. A rozsdamentes acél elemek kialakításuknak köszönhetően igen ellenállóak az időjárási viszonyokkal szemben és nem rozsdásodnak, így nem kell foglalkozni a korrózió védelemmel. További előnye, hogy két elem találkozásánál az összekapcsoló csuklókat el lehet úgy rejteni, hogy az egész korlátrendszer egy egésznek tűnjön.
4, Üvegbetétes korlát
Egyre elterjedtebbek az üvegkorlátok is. Tökéletes opció lehet azoknak, akik azt szeretnék, hogy az erkélyről nyíló panorámát semmi se takarja ki. Persze kapható színezett üveg is, ha valaki nem szeretne akkora beláthatóságot biztosítani. Ezek a korlátok kétrétegű ragasztott vagy edzett biztonsági üvegekből készülnek, így kevéssé törékenyek, ellenben árkategóriáját tekintve drágább az előbb említettekhez képest.
5, Korlát betonból
Akiknek a kinézet és az elegancia másodlagos, és inkább a masszív felépítés, az ár, illetve a legritkább esetben szükséges karbantartási munkák élvezik a prioritást, nekik ideális választás lehet a betonból készült korlát.
Inox korlát alaktészek